چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 16 ذيحجه 1441 - 2020 آگوست 05 - ساعت 0:30
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 200083
تاریخ انتشار : 28 دی 1395 11:10
تعداد بازدید : 228

ام کلثوم، دختر عقبه بن ابی معیط


ام کلثوم، دختر عقبه بن ابی معیط - آبان خواهر ولید بن عقبه و مادر او آروی دختر کریز ربیعه بوده همچنین ام کلثوم خواهر مادری عثمان بن عفان بوده است، و علماء و دانشمندانی هم مانند: شیخ طوسی، اردبیلی و علیاری تبریزی، او را زن راوی حدیث، و از اصحاب رسول خدا(ص) دانسته اند .

زندگی این بانوی بزرگ مسلمان، سراسر فراز و نشیب، و دارای تحولات عجیبی بوده، که از یک طرف ایمان و عقیده ریشه دار او را به مبانی و ارزشهای اسلامی نمودار می سازد، و از سوی دیگر استقلال رای و اندیشه و مقاومت و پایمردی او، وی را در سطح بلندی از مقام معنوی و انسانی قرار می دهد.(1)

امّ کلثوم و مهاجرت زنان(2)

نمونه دیگر ، امّ کلثوم دختر عقبة بن ابی معیط است . او جزو مهاجرات بوده است و مورّخین درباره او گفته اند « اسلمت و هاجرت و بایعت الرسول صلی الله علیه و اله ».

او در سال هفتم هجری مهاجرت نمود ، ومی گویند ، اوّلین مهاجره ای است که از مکه به مدینه با پای پیاده هجرت نموده است و همسرش زید بن حارثه بود که در جنگ موته به شهادت رسید .

زمانی که این بانو از مکه هجرت نمود ، عده ای از کفار آمدند تا او را دوباره برگردانند که این آیه نازل شد :

(فان علمتموهنّ مؤمنات فلا ترجعوهنّ الی الکفّار)(3)

شما اگر می دانید که این زنان ایمان آورده و در اثر وحی الهی ، از مکه به مدینه مهاجرت کردند ، اینان را به کفّار برنگردانید ، گرچه بستگانشان باشند ، زیرا که :

(لاهنّ حلٌّ لهم ولاهم یحلّون لهنّ)(4)

از این نمونه ها روشن می شود ، چیزی که مربوط به جان انسانی است ، زن و مرد در آن یکسانند و اسلام با استمداد از همین اصل کلّی عقلی و قلبی ، پیامهای خود را برای هر دو صنف ابلاغ نموده است و اگر چنانچه می بینیم زنان نمونه ، شهرت چندانی ندارند ، چنانکه گذشت ، برای آن است که روی نبوغ فکری زن تبلیغ نشده است ، و گرنه ، نمونه هایی که ذکر شد ، نشان می دهد که زنان اباذرگونه کم نبودند . زنانی که در دوران امویان و در جنگ صفّین و جمل و مانند آن ، به نفع ولایت علوی و علیه ظلم اموی تلاش و کوشش نمودند ، زنان ستم ستیزی که به دربار امویان راه یافتند و با ایراد خطبه ها و خطابه های پر شور حکومت ستم پیشه

امویان را محکوم نمودند ، فراوان بودند .

1)     زنان دانشمند و راوی حدیث، احمد صادقی اردستانی

2)     درّ المنثور ، ص 62

3)     ممتحنه ، 10 .

4)      همان

منبع: زن در آینه جلال و جمال| عبد الله جوادی آملی؛440ص