چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 16 ذيحجه 1441 - 2020 آگوست 05 - ساعت 0:53
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 199966
تاریخ انتشار : 26 دی 1395 13:55
تعداد بازدید : 256

صفیه دختر عبدالمطلب عمه رسول خدا (ص)


صفیه بنت عبدالمطلب در سال ۵۳ قبل از هجرت (تقریبا ۱۰ سال قبل از عام الفیل) در مکه به دنیا آمد. پدر صفیه، عبدالمطلب (جد پدری پیامبر) و مادرش هالة بنت وهیب بن عبدمناف بن زهره بن کلاب بن مرّه (خاله پیامبر) است. وی ده برادر و شش خواهر داشت که حمزه، مقوم و حجل برادر مادری وی نیز بودند.(1)

صفیه در عصر جاهلیت ابتدا با حارث بن حرب بن امیه بن عبدشمس بن عبدمناف بن قصی بن کلاب بن مرّه و سپس با عوام بن خویلد بن اسد بن عبدالعزی بن قصی بن کلاب بن مرّه (برادر خدیجه) ازدواج کرد که در جنگ فجار به قتل رسید(2). وی از همسر اول خود دختری به نام صبقا(3)یا صفیا(4) و از همسر دوم سه پسر به نام های زبیر و سائب و عبدالکعبه به دنیا آورد.(5) برخی نقل کردهاند که همسر اول وی قبل از عوام بن خویلد، شخصی به نام عمیر بن وهب بن عبد بن قصی بوده است.(6)

عمه رسول خدا (ص) و حضور در صحن

عمه رسول اکرم صلی الله علیه و اله(7)دختر عبدالمطلب بن هاشم ، علاوه بر این که همانند برادرش حمزه ، ایمان آورد ، فرزند خود را در نصرت و یاری دین خدا تشویق می نمود ، و از ادبیات والایی برخوردار بود که در رثای پدر ، شعر و قطعه ادبی قابل توجهی می سرود و عمری را به کرامت گذراند و سرانجام در کمال کرامت در عهد عمر رحلت نمود .

زندگی این بانو نشان می دهد که او خود را مانند حمزه سید الشهدا ، مسؤول می دانست و تنها به اسلام خود ، اکتفا نمی کرد . اگر حمزه سیدالشهدا شخصاً شربت شهادت نوشید این بانو فرزندش را به حضور در جبهه های یاری دین تشویق می کرد . حضور این بانو در صحنه سیاست همان است که فرزندش را تشویق می کند تا دین پیامبر را یاری کند ، زیرا که یاری دین در صدر اسلام کار آسانی نبود و در بعضی از موارد یاری زبانی به منزله یاری جنگی بود ، آن روز که دشمن ها زیاد بودند و دوستان اندک ، و به تعبیر قرآن کریم : مسلمین در کمال ضعف بودند که :

تخافون ان یتخطّفکم الناس(8)

مسلمین هراسناک بودند که بیگانگان آنها را اختطاف کنند ، یعنی همچون شاهین و کرکس آنان را بربایند ، اگر کسی با زبان ، دین را یاری می کرد ، مثل آن بود که بخواهد مسلحانه از دین حمایت کند .

1)اسد الغابه، ج۶، ص۱۷۲

2)المعارف، ص۱۲۸ و البدء و التاریخ، ج۵، ص۸۳

3)انساب الاشراف، ج۱۱، ص۱۹۴

4)تار یخ طبری، ج۱۱، ص۶۲۰ و امتاع الاسماع، ج۶، ص۲۸۲

5)تار یخ طبری، ج۱۱، ص۶۲۰ و الاستیعاب، ج‏۴، ص۱۸۷۳

6)المحبر، ص۶۳

7)در المنثور فی طبقات ربات الخدور ، ص 25 .

8) انفال ، 26 .

منبع:

زن در آینه جلال و جمال| عبد الله جوادی آملی؛440ص

سایت ویکی شیعه