دوشنبه 28 بهمن 1398 - 23 جمادي الثاني 1441 - 2020 فوريه 17 - ساعت 10:26
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 254474
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1397 10:54
تعداد بازدید : 94

همایش آینده پژوهی انقلاب اسلامی در حوزه زنان در استان تهران برگزار شد

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران تهران از برگزاری همایش آینده پژوهی انقلاب اسلامی در حوزه زنان در استان تهران خبر داد.


خانم کریم زاده معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان تهران از برگزاری همایش آینده پژوهی انقلاب اسلامی در حوزه زنان در تهران خبر داد و گفت: اساتید و پژوهشگران حوزه‌های علمیه خواهران استان تهران در همایشی یک روزه به بررسی نقش زنان در انقلاب اسلامی پرداختند.

خانم کریم زاده دبیر اجرایی این همایش عنوان کرد: همایش آینده پژوهی انقلاب اسلامی در حوزه زنان با حضور مدیران، اساتید، مسئولین، طلاب خواهر و پژوهشگران مدارس علمیه خواهران برگزار گردید.

وی بررسی مشکلات زنان جامعه امروز را از اهداف این همایش دانست و گفت: وظایف حوزه های علمیه خواهران در جهت رفع این مشکلات است.

undefined

خانم صادقی مدیر مدرسه الزهرا تهران در افتتاحیه این همایش ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت  امام هادی (ع) با اشاره به موضوع همایش عنوان کرد: آینده پژوهی دانشی برای استفاده از فرصتها و برنامه ریزی برای رسیدن به وضعیت مطلوب و گذر از وضعیت موجود است.

مدیر مدرسه الزهرا تهران به ابعاد تاثیر گذار حوزه های علمیه در انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: اولین بعد، تدوین و اشاعه به مبانی انقلاب اسلامی و دومین بعد، خواستگاه رهبری انقلاب اسلامی است که از حوزه های علمیه برمی خیزد .

وی افزود: سومین بعد تاثیر گذار حوزه های علمیه در انقلاب اسلامی سازماندهی و بسیج مردمی است، که تاثیر گذاری حوزه های  علمیه در انقلاب اسلامی و در بحث تهدید ها و حملاتی که بعد از انقلاب اسلامی افتاد، نقش حوزه های علمیه در دفاع مقدس را میتوان جدی دید.

صادقی چهارمین بعد تاثیر گذار حوزه در انقلاب اسلامی را استمرار انقلاب دانست و تصریح کرد: با توجه به صحبت های حضرت آقا که «انقلاب یک انقلاب زنده، پویا، ساری و جاری است و باید ادامه پیدا کند»، طلبه ها می توانند نقش پویایی و جاری بودن انقلاب را به خوبی در حوزه های علمیه ایفا کنند .

وی همچنین به تاثیر انقلاب در تحول حوزه های علمیه اشاره کرد و گفت: آزادی عمل، توسعه و تعمیق حوزه های علمیه که در مهندسی اجتماعی به خوبی می توانند نقش ایفا کنند؛ اصلاح و شکوفایی حوزه های علمیه، مرجعیت علمی به جای مهجوریت، که بر اساس رشد کمی و کیفی حوزه های علمیه است و ششمین تاثیر، اثبات درستی و کارآمدی حوزه های علمیه که پاسدار ارزشها ی دینی و انقلابی هستند و این پاسداری باید در جامعه نهادینه شود . 

استاد حوزه در ادامه به کاستیها اشاره کردو افزود: فقدان الگوی کلان مطلوب تعامل حوزه های علمیه با نهاد ها، دستگاه ها و ارگان های جمهوری اسلامی است که حوزه های علمیه با همفکری و هم اندیشی و ایجاد راهکار این الگو را تدوین کنند؛ و دومین کاستی پاسخگویی به نیازهای بنیادی و عینی است .

مدیر مدرسه الزهرا تهران با اشاره به سخن حضرت آقا که فرمودند «گفتمان اسلام، زن حقیقی است؛ این گفتمان را بایستی به صورت تهاجمی مطرح کنید و مطلقاَ در موضع دفاعی قرار نگیرید» یادآور شد: ان شاء الله ترویج کننده گفتمان زن حقیقی در ایران و جهان باشیم .

undefined

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران تهران افزود: در این همایش یک پنل تخصصی با موضوع، آینده پژوهی انقلاب اسلامی در حوزه زنان، توسط 3 تن از اساتید حوزه، خانمها علاسوند، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده، عضو شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران و دکتر مریم اردبیلی، پزشک و پژوهشگر حوزه زنان و آینده پژوه و دکتر زهرا داور پناه، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین نام خواه، مدیر کل امور فرهنگی تربیتی مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران در اختتامیه این همایش به چیستی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: انقلاب اسلامی پدیده ای است در برابر استعمار و استبداد، که در افق آن باید آینده خود را ببینیم .

حجت الاسلام و المسلمین نام خواه چهار تحلیل امام خمینی(ره) از انقلاب را اینگونه عنوان کرد: اسلام انقلابی، منتهی شدن طرح اسلام انقلابی به انقلاب انسانی، تحول درونی، پیدایش و خلق انسان انقلابی که منتهی به انقلاب اسلامی شد.

وی حوزه علمیه را مهد انقلاب دانست و گفت: شناخت ما از انقلاب باید درست عین خود انقلاب باشد، انقلاب به زن مسلمان به عنوان انسان مسلمان انقلابی امکان کنش گری را برای تغیییر اجتماعی بدهد.

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران تهران خاطر نشان کرد: در مراسم اختتامیه و بعد از جمع بندی پنل تخصصی، از خانواده سه تن از شهدای مدافع حرم استان و منسوب به حوزه‌های علمیه خواهران تجلیل گردید.