دوشنبه 28 بهمن 1398 - 23 جمادي الثاني 1441 - 2020 فوريه 17 - ساعت 9:50
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 253709
تاریخ انتشار : 5 اسفند 1397 14:53
تعداد بازدید : 81

تولیت آستان قدس رضوی مطرح کرد

معیشت مردم؛ دغدغه روحانیت | وظیفه حوزه انقلابی مراقبت از مبانی انقلاب است

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه سرنوشت روحانیت و انقلاب به هم گره خورده است، گفت: معیشت مردم مهمترین دغدغه روحانیت است

undefined
 

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، امروز در اجتماع عظیم حوزویان با عنوان «حوزه و گام دوم انقلاب اسلامی» که مقارن با صدور منشور روحانیت حضرت امام خمینی(ره) در حرم بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی برگزار شد، گفت: این تجمع ابتکاری بسیار ارزشمند است که نشان از آگاهی حوزه های علمیه نسبت به وظایفشان دارد.

وی افزود: بدون تردید حوزه مبدا و حامی انقلاب اسلامی است از این رو سرنوشت روحانیت و انقلاب به هم گره خورده است؛ رهبر این انقلاب یک روحانی مجتهد بود که پرچم انقلاب را در دست گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بیداری اسلامی را از ثمرات انقلاب اسلامی برشمرد و ابراز کرد: امروز کشورهای منطقه می خواهند آن هویت حقیقی خود که اسلام انسان ساز است را احیا کنند تا زندگی اسلامی داشته باشند.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه حوزه در هدایت جامعه به سوی تعالی پیشگام است، اظهار داشت: روشنفکر حقیقی کسی است که جامعه را بشناسد به نیاز جامعه آگاهی داشته باشد و دلسوزانه به جامعه خدمت کند، روشنفکر واقعی کسی نیست که فرهنگ غربی را تبلیغ کند بلکه روشنفکر واقعی شما طلاب هستید که می توانید در جامعه و در عرصه های مختلف ایفای نقش کنید. 

وی با تاکید بر اینکه مهمترین رسالت حوزه علمیه انقلابی حفظ ارزش های انقلاب و تبلیغ فقه شیعی است، گفت: حوزه انقلابی برخوردار از فقه است فقهی که در سرشت و ذات او نشسته باشد؛ امام راحل رشد یافته چنین حوزه ای بودند.

 

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تهذیب نفس و اخلاق مداری را از دیگر شاخصه های حوزه انقلابی برشمرد و افزود: امروز حوزه های علمیه به تهذیب نفس و اخلاق مداری بسیار توجه می کنند. همچنین آگاهی یافتن نسبت به مباحث سیاسی و بصیرت داشتن نسبت به اوضاع جامعه و منطقه از دیگر ویژگی های حوزه علمیه انقلابی به شمار می رود.

نماینده مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: امروز برخی می خواهند حوزه انقلابی نباشد بنابراین حوزه های انقلابی باید با بصیرت و آگاهی با این آنتی تز مقابله کنند، این نوع تفکر نمی خواهد که حوزه کمک حال مردم و حامی انقلاب باشد. گاهی نیز برخی به صورت علنی با مبانی انقلاب مبارزه نمی کنند اما به صورت پنهان و ‌در لایه پنهانی با آرمانهای انقلاب مبارزه می کنند و حوزه علمیه انقلابی وظیفه دارد براساس همان فقه از مبانی انقلاب مراقبت کند.

وی زمان شناسی را از دیگر خصوصیات حوزه های انقلابی برشمرد و اظهار داشت: امام راحل یک فقیه زمان شناس بودند از این رو توانستند به خوبی سمت و جهت خود را مشخص کنند و با طاغوت به مبارزه برخیزند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه در گام دوم چهل ساله انقلاب باید اقدامات حوزه علمیه عملی باشد، گفت: این نشست ها بسیار مهم و خوب است اما این یک نماد و نمود برای عملیاتی کردن اهداف به شمار می رود. اولین اقدام عملی در گام دوم انقلاب اسلامی ایجاد امید و رفع یاس و نا امیدی در کشور است.

نماینده مجلس خبرگان رهبری افزود: عده ای امروز می خواهند طاغوت و‌ رژیم منحوس طاغوتی را در کشور تطهیر کنند بنابراین لازم است اقدامات و جنایاتی که آنان انجام دادند و کشور را در عقب ماندگی واقعی نگاه داشتند برای مردم تبیین شود تا مردم از اقدامات آنان آگاهی یابند.

تولیت آستان قدس رضوی اضافه کرد: با تبیین خدمات و دستاوردهای انقلاب می توان امید را در دل مردم روشن کرد.

 

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه در گام دوم انقلاب اسلامی حوزه باید به فعالیت های علمی پژوهشی و تحقیقی توجه ویژه داشته باشد، عنوان کرد: این فعالیت باید بیش از بیش در حوزه های علمیه انجام شود. امروز در حکومت اسلامی سوالاتی که در اذهان عمومی نسبت به حکومت فقهی ایجاد می شود پاسخ داده شود تا از این طریق بتوانیم به سوی جامعه تمدن ساز حرکت کنیم.

وی افزود: فقه قدرت آن را دارد که به بسیاری از سوالات پاسخ دهد. در حوزه معنویت و اخلاق سخنان و رفتار شما طلاب سبب افزایش معنویت جامعه می شود، اخلاق در جامعه نهادینه و ارزشهای اسلامی برجسته می شود. و قلم ارزشمند و اثرگذار شما می تواند در این امر راه گشا باشد.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه مردم باید بدانند امروز کمترین دریافت از آن طلبه ها و جامعه روحانیت است، گفت: روحانیت کمترین درآمد را دارد اما بالاترین رقم شهید را در جامعه به خود اختصاص داده است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با تاکید بر اینکه معیشت مردم مهمترین دغدغه روحانیت است، اظهار داشت: مهمترین رسالت دیگر روحانیت برقراری عدالت و مبارزه با فساد است هرگز مبارزه با فساد از ماهیت انقلاب جدا نمی شود ما تداوم انقلاب را در اجرای عدالت در همه عرصه ها می دانیم، تفکر اشرافی با زندگی انقلابی سازگاری ندارد؛ روحانیت همیشه با مردم بوده و در میان مردم زندگی کرده از این پس نیز باید چنین باشد.

وی با تاکید بر اینکه حوزه های علمیه باید دستاوردهای انقلاب و حکومت مردم سالاری دینی را برای مردم تبیین کنند و این امر تنها اختصاص به دهه فجر نداشته باشد، گفت: عزت ملی و روابط خارجی مهمترین مسأله و مرز بندی ما با دشمنان است، ما از عضو شدن در کنوانسیون هایی که زیانی برای ملت و انقلاب ندارند هراسی نداریم ما باید مراقب کنوانسیون هایی باشیم که مصالح جامعه را به مخاطره می اندازند امروز دشمن می خواهند با تلفیق دو جنگ نرم و سخت ما را وادار به خود تحریمی کنند. دشمن دشمن است و ما دشمن را دشمن می شناسیم و هرگز در برابر او کوتاه نمی آییم.


undefined