سه شنبه 20 آذر 1397 - 3 ربيع الثاني 1440 - 2018 دسامبر 11 - ساعت 10:43
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 232079
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1395 13:23
تعداد بازدید : 77

مراسم افتتاحیه حوزه های علمیه خواهران و برادران استان تهران

مراسم آغاز سال تحصیلی 96-95 حوزه های علمیه برادران و خواهران استان تهران، امروز سه شنبه 16 شهریور ماه در مصلی بزرگ حضرت عبدالعظیم(علیه السلام )برگزار شد.

این مراسم با حضور و افاضه مرجع عالیقدر، حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله العالی) و سخنرانی آیت الله اعرافی (دامت برکاته)؛ مدیر محترم حوزه های علمیه سراسر کشوروآیت الله رشاد، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی  برگزارشد.

آیت الله علی اکبر رشاد، صبح امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه خواهران و برادران استان تهران اظهار داشت: حوزه علمیه تهران پیشینه ای کهن و 200 ساله دارد.

رئیس شورای حوزه علمیه تهران با اشاره به سخنان آیت الله العظمی جوادی آملی در جمع مسئولان حوزه تهران، گفت: نهضت مشروطه و فتوای تنباکو مرحوم آیت الله میرزای شیرازی با پشتیبانی حوزه علمیه تهران ضمانت اجرایی پیدا کرد و پس از آن در سراسر کشور فراگیر شد .

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: یکی از افتخارات حوزه علمیه تهران شکوفایی بخش خواهران آن است، به گونه ای که می توان گفت شاید هیچ حوزه خواهرانی در کشور به اندازه حوزه خواهرن تهران رونق نداشته باشد و البته این مهم به همت مدیران و اساتید این حوزه شکل گرفته است.

آیت الله رشاد در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ممکن است اشکالاتی در بخش های مختلف حوزه از جمله بخش آموزش وجود داشته باشد، بیان داشت: به لطف خدا حوزه علمیه کم اشکال ترین نهاد علمی کشور است.

وی با بیان اینکه به صورت کلی اشکالاتی را در نظام آموزشی حوزه شناسایی کرده ایم تاکید کرد: اگر دو مشکل اساسی روش های آموزش و سنجش تحصیلی طلاب برطرف شود بسیاری از اشکالات خود به خود تکمیل خواهد شد.

آیت الله اعرافی (دامت برکاته)؛ مدیر محترم حوزه های علمیه سراسر کشور دیگرسخنران این مراسم با اشاره به جایگاه حوزه های علمیه، گفت: حوزه ها مرحله شکوهمند تاریخ خود را در دوران انقلاب اسلامی سپری می کنند.

آیت الله علیرضا اعرافی، پیش از ظهر امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی 96-95 حوزه های علمیه خواهران و برادران استان  تهران اظهار داشت: حوزه های علمیه امروز از جایگاه رفیعی برخوردارند و مرحله شکوهمند تاریخ خود را در دوران انقلاب اسلامی سپری می کنند

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور تاکید کرد: حوزه علمیه استان تهران باید چهلچراغ هدایت و شمع راهنمایی برای ایران و بلکه جهان باشد.

وی افزود: تقاضای من از مدیران حوزه های تهران این است که سابقه درخشان این حوزه را زنده کنند و بدانند که حوزه های تهران نه فقط در کشور، بلکه می تواند در سطح جهان اثرگذار باشد

در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه خواهران و برادران استان تهران که صبح امروز در مصلی حرم حضرت عبد العظیم برگزار شد طلاب از افاضات مرجع عالی قدر آیت الله نوری همدانی (مدظله العالی) بهرمند شدند.

حضرت آیت الله نوری همدانی، فقیه پروری را ازوظایف اصلی حوزه های علمیه خواند و با تاکید بر ضرورت شناسایی استعدادهای طلاب، گفتند: باید تشریفات اداری باعث کم رنگ شدن ارتباط مدیران مدارس با طلاب شود.

حضرت آیت الله نوری همدانی، پیش از ظهر امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه های علمیه خواهران و برادران استان تهران که در مصلای حرم حضرت عبدالعظیم(علیه السلام) شهر ری برگزار شد، اظهار داشتند: تاریخ حوزه های علمیه درخشان است، اما در بین حوزه های شیعی هیچ حوزه ای مانند حوزه قم نیست.

ایشان افزودند: حوزه علمیه قم  مقدم بر تمام حوزه هاست و در فرهنگ اهل بیت(علیه السلام) در خصوص فارغ التحصیلان حوزه علمیه قم تعبیرات بسیار ویژه ای به کار رفته که از جمله آنها می توان به سخنان امام صادق(علیه السلام) اشاره کرد.

معظم له با بیان اینکه البته حوزه های علمیه دیگر نیز جایگاه تعلیم و تربیت هستند، گفتند: مدیران مدارس باید طلاب خود را یک به یک بشناسند، چرا که این شناخت خیلی مهم است؛ باید بعد از شناخت طلاب مدیران مدرسه ارتباطی نزدیک با آنان برقرار کنند که این نکته ای بسیار لازم و ضروری است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه شناخت استعدادهای طلاب بسیار حائز اهمیت است که این مهم در اثر ارتباط مستمر با طلاب امکان پذیر خواهد بود، تصریح کردند: نباید تشریفات اداری باعث کم رنگ شدن ارتباط مدیران مدارس با طلاب شود و همان طور که تاکید شد مدیران باید طلاب خود را شناخته، با آنها ارتباط برقرار کند و در نهایت استعدادهای آنان را بشناسد.

حضرت آیت الله نوری همدانی با ذکر خاطره ای از دوران اوایل طلبگی خود، خاطر نشان کردند: در سال 1322 شمسی در سن ۱۸سالگی زمانی که به قم در مدرسه فیضیه آمده بودم، حجره ای به من دادند و در اولین شب حضورم در مدرسه به بنده گفتند: مرحوم آیت الله حجت کوه کمری می خواهند من را ببینند؛ در آن زمان مرحوم آیت الله سید محمد تقی خوانساری، مرحوم آیت الله سید صدرالدین صدر و آیت الله کوه کمری بودند که مدرسه فیضیه را اداره می کردند و گویا شیوه مدیریتشان این گونه بود که در اولین روزهای حضور یک طلبه به حجره او رفته و با او ارتباطی صمیمی برقرار می کردند؛ این موضوع نشان می دهد که اولین وظیفه مدیران مطلوب مدارس علمیه شناخت طلاب و پس از آن ارتباطی صیمیمانه و متواضعانه با آنان است.

معظم له، با تاکید بر اینکه اولین و مهترین وظیفه مدیران مدارس و حوزه های علمیه تربیت فقهایی شایسته است، گفتند: آنچه می تواند قدرت اسلام را نشان دهد، فقیه است، لذا باید سعی شود که در حوزه ها فقها تربیت و پرورش یابند.

حضرت آیت الله نوری همدانی تصریح کردند: زمانی در تهران علمای بزرگ و به نامی همچون مرحوم آیت الله خوانساری، محمد تقی آملی و  آشتیانی حضور داشتند، اما امروزه در تهران چند میلیونی نمی توان یک فقیه را نشان داد؛ متاسفانه در بسیاری از شهرهای دیگرهم وضع به همین صورت است، و لذا مدیران مدارس باید این افول را جبران نمایند.

معظم له افزودند: در روایات اهل بیت (علیهم السلام) راجع به جایگاه فقها و همچنین تربیت فقها تاکید زیادی شده، چرا که فقه ما غیر از فقه دیگران است؛ خیلی از مذاهب ممکن است فقه هم داشته باشد، اما فقه شیعه فقهی متفاوت است و اصولاً از کسانی فقه را اخذ می کنیم که در نهایت به خدا می رسیم.

این مرجع تقلید با بیان این که فقه شیعه به معنای واقعی، پاسخگوی همه نیازهای زندگی بشر است، اضافه کردند: برای نمونه امام خمینی(ره) به عنوان فقیه، عارف و مجاهد توانستند تحول عظیمی در تاریخ جهان ایجاد کرده و انقلاب اسلامی ایران را بنیانگذاری کند.

ایشان خطاب به مدیران مدارس، اساتید و طلاب تاکیدکردند: خداوند به شما توفیق داده که در راه تعلیم و تعلم گام بردارید و سعی کنید فقه ائمه(علیه السلام) شناسانده شود

حضرت آیت الله نوری همدانی تصریح کردند: البته در کنار فقه باید نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و تفسیر قرآن نیز مورد توجه جدی حوزه های علمیه و مدیران آن قرار گیرد.

حضرت آیت الله نوری همدانی با تاکید براین که باید برای تربیت فقها، حوزه های علمیه اقدام و تحولی اساسی را رقم بزنند، گفتند: امروزه روحانی زیاد داریم، اما فقیه می خواهیم چناچه سابقاً فقهای زیادی داشتیم.

ایشان در ادامه سخنان خود با تاکید بر این مطلب که مدرک گرایی نباید در حوزه های علمیه باب شود، افزودند: ما به دانشگاه و نظام آموزشی آن احترام می گذاریم، اما نباید نظام آموزشی ما همانند آن باشد؛ نباید برای مدرک درس بخوانیم، بلکه باید هدف اول ما اخلاص باشد.

معظم له اضافه کردند: علامت طلبه ای که مخلصانه درس بخواند این است که پس از درس خواندن، حقارت او در برابر خدای متعال بیشتر می شود و تواضعش افزایش می یابد؛ اما از سوی دیگر طلبه ای که مخلصانه درس نخوانده و نیتش دنیا باشد، گرفتار خود بزرگ بینی، تکبر و غرور شده و در نهایت از خدا فاصله می گیرد.

حضرت آیت الله نوری همدانی تاکید کردند: اولین کار مدیران مدارس و طلاب باید این باشد که مدرک گرایی را کنار گذاشته و با اخلاص وارد میدان شوند و قطعاً در این صورت بقیه کارها را خدا درست خواهد کرد.

معظم له با بیان این که در کنارعلوم مختلفی که در حوزه تدریس می شود، اخلاق باید مورد توجه جدی مسئولان حوزه و طلاب باشد، گفتند: فقه باید با زهد و تقوا همراه باشد تا اثر گذار باشد؛ به نظر بنده طلاب باید همه نماز شب خوان باشند تا ارتباط خود با خدا را قوی کرده و از نظر اخلاقی هر روز رشد کنند.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که مسئله ارتباط با مردم باید مورد توجه مدیران مدارس و حوزه های علمیه باشد، خاطر نشان کردند: این مردم بودند که انقلاب اسلامی ایران را پدید آورده و با طاغوت مبارزه کرده و باز همین مردم بودند که در هشت سال دفاع مقدس از این انقلاب پاسداری کردند. انبیاء الهی نیز ابتدا به سراغ مردم می رفتند و بعد از آن بود که به سوی نمرودها و فرعون ها می رفتند.

حضرت آیت الله نوری همدانی ادامه دادند: روحانیون و طلاب باید همواره به این نکته توجه کنند که رابطه با مردم کریمانه و متواضعانه باشد و فراموش نکنند علمای بزرگ شیعه همواره درب خانه هایشان را به روی مردم باز می گذاشتند و بسیاری از مشکلات را حل و فصل می کردند.

معظم له تصریح کردند: نباید با درست کردن دَم و دستگاه برای خود ارتباط با مردم قطع شود و توجه داشته باشد که هر کسی علمش زیاد باشد و دنیا گرایی را کنار نگذارد از خدا دور خواهد شد

این مرجع تقلید افزودند: طلاب و اساتید باید همواره توجه داشته باشند که زندگی ساده همواره مد نظر علمای بزرگ تاریخ شیعه بوده است.

ایشان با تاکید بر اینکه در نقاط مختلف کشور باید عالمانی وجود داشته باشند، گفتند: برای مثال امروز در تهران هزارن مسجد داریم که امام جماعت ندارند همچنین در روستاها از علم و روحانیت کسی دیده نمی شود و مردم حتی برای خواندن نماز میت اموات خود به مشکل بر می خورند.

معظم له ادامه دادند: چرا باید اکثریت طلاب و روحانیون در یک مرکز جمع شوند و بساری از روستاهای کشور که خانه عالم هم در آنها ساخته اند، از وجود عالم خالی باشند؟ حقیقتا ما در این زمینه مسئول هستیم.

حضرت آیت الله نوری همدانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کردند: فقها و حوزه های علمیه در طول تاریخ همواره در کنار علم آموزی توجه به اخلاق و ارتباط با مردم، هیچ گاه از دشمن و دسیسه های او غافل نبوده، امروز هم با دشمنان کینه توزی روبرو هستیم و از این رو باید در مقابله با آنها مجهز باشیم.

معظم له با بیان این که پیامبران الهی همواره با طاغوت ها می جنگیدند، گفتند: ما حوزویان به تأسی از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و ائمه(علیه السلام) نباید صرفاً در بعد علمی کار کنیم، بلکه باید در همه زمینه ها فعال باشیم.

حضرت آیت الله نوری همدانی در ادامه با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب به حجاج بیت الله الحرام ، گفتند: حضرت آیت الله خامنه ای، خلف صالح امام(ره) است که کشتی انقلاب اسلامی و نظام ولایی را در دریای پرتلاطم جهان رهبری می کند؛ ایشان در پیام دیروز خود راه درست مبارزه با دشمن را نشان می دهد.

این مرجع تقلید افزودند: همه ما طلاب و مردم وظیفه داریم در مقابل دشمنان اسلام مجاهدانه و با بصیرت بایستیم و همواره با صبر، استقامت، بصیرت و علم و آگاهی پرچم مبارزه با طاغوت را همواره بلند نگاه داریم.

معظم له تصریح کردند: باید بدانیم دشمن از موضع خود کوتاه نمی آید و ما هم نباید کوتاه بیاییم و بدانیم زیر پرچم امام عصر(عجل الله تعالی فرجه شریف) هستیم و نظام ما نظامی الهی است.

حضرت آیت الله نوری همدانی در پایان خطاب به طلاب وروحانیون، گفتند : همیشه خود را سرباز لشکر امام عصر (عجل الله تعالی فرجه شریف) بدانید و خواندن روزانه دعای عهد و زیارت آل یاسین را فراموش نکنید تا زیر پرچم حضرت به وظیفه مان عمل کرده باشیم .