دوشنبه 1 بهمن 1397 - 15 جمادي الاول 1440 - 2019 ژانوِيه 21 - ساعت 23:19
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 198768
تاریخ انتشار : 11 دی 1395 11:39
تعداد بازدید : 87

دانشمندان سوئیسی

قرآن از ديدگاه دانشمندان سوئیسی

-        ادوارد مونته  Edvard Monter

ادوارد مونته، خاور شناس سويسى الاصل كه در سال 1856 ميلادى در فرانسه به دنيا آمد

مترجم قرآن به فرانسه و استاد دانشگاه ژنو (1856 - 1927م(

قرآن براى ما مسيحيان، كتابى فوق‏العاده سودمند است. از مهم ترين كتاب هاى دينى است كه زندگى روحانى گروهى بزرگ از افراد بشر كه شمارش آن از چند صد ميليون تجاوز مى‏كند، بدان بستگى دارد. مطالب قرآن، مقارن با اصول و قواعد معقول و توأم با تعبيرات خوش آيند و شگفت‏انگيز است.

اصول فلسفه روحانى را به زبان دينى در آن خواهيد يافت.به غايت مليح و بديع و جالب، مانند مرواريد .مسائل دينى را چنان مشروح و مدلل بيان كرده كه حقاً اين گونه بيان در عهده ظهور پيغمبر عرب، حيرت آور است.روح پيامبر اسلام، در اين قطعات، مانند ستاره‏هاى قدر اول مى‏درخشد و بايد قرآن رإ سرمش‏قرار داد(1)

- ار. اف. لودلى R.F.Boodli؛ خاورشناس و نويسنده سوئيسى

كتاب او قرآن روبروى من است از نظر اصيل و سالم ماندن از حوادث تاريخى بى نظير است كسى قدرت تشكيك در صحت و بقاى آن به همان نحوى كه نازل شده است ندارد.

اين كتاب كه به نام »قرآن« خوانده مى‏شود، امروز به همان ترتيبى است كه روز اول زير نظر محمد جمع آورى شده بود و با اين كه اين مطالب در آن لحاظ بى نظير در چوب خرما و استخوان يا پارچه نوشته شده بود، آيات و سوره‏هايش به همان تنظيم اصليش باقى است. و متأسفانه اين كار درباره تورات و انجيل (كتاب مقدس) انجام نگرفته و آنها را پس از گذشت سال هاى متمادى از وفات نويسندگانش هم جمع آورى نكرده‏اند...

مهم اين است كه قرآن تنها كتابى است كه در مدت دوازده قرن كوچ كترين تغيير و تبديلى به آن راه نيافته و چنين امتيازى در دين يهود و در مسيحيت ديده نمى‏شود(2)

پی نوشت:

1.      اسلام از ديدگاه دانشمندان غرب، ص 45؛ نظريه دانشمندان جهان درباره قرآن و محمد (ص)، ص 19.

2.      اسلام از ديدگاه دانشمندان جهان، ص 199، 206 .

http://www.askquran.ir